brióska

brióska

Első eredmények, értékelés

2015. augusztus 03. - adamholvagy

Eltelt az első teljes hónap azóta, hogy kizárólag a cikkeimben megjelent stratégiát használom, ideje az első számvetésnek.

A számok

 Összefoglaló havi statisztika az opciós ügyletekről


2015
Ügyletek (db) Ügyletek (db)

Havi hozam a
teljes tőkére vetítve
Indított Lezárt Nyereséges Veszteséges
január 6 6 2 4 -1,18%
február (Earnings) 15 13 10 3 -2,51%
március 5 5 1 4 -1,23%
április (Earnings) 10 10 8 2 -10,04%
május 0 2 1 1 -0,90%
június 6 3 3 0 0,88%
július (Earnings) 8 7 6 1 3,22%
Összesen 50 46 31 15 -11,67%

 

Értékelés

Első ránézésre nem biztos, hogy túl szép, azonban én mégis büszke vagyok rá, pár szót az előzményekről is írok, hogy érthető legyen, a számok mögött milyen események állnak.

január-március - Minden kezdet nehéz

Az első élesben rögzített tradek tele a próbaszámlán észre nem vett, illetve nem modellezhető, így előre nehezen kalkulálható hibákkal. Több esetben olyan részvényt választottam, ahol gyenge volt a likviditás, ezért magas  a bid/ask spread (az eladási és vételi ár közötti különbség), így mikor az látszott, hogy elérte a célárat és 30 USD nyereséggel le tudom zárni az ügyletet, a zárás után azt vettem észre, hogy maradt 6 USD nyereségem. Így például februárban hiába van 10 nyereséges ügylet a 3 vesztővel szemben, a minimális nyereségek nem tudják azt ellensúlyozni.

Az első ügyleteknél még olyan banális hibák is előfordultak, hogy rossz gombot nyomtam meg véletlenül, így a lezárni kívánt ügylet mellett az összes élő ügyletemet lezártam, nyilván nem azon a ponton ahol szerettem volna. Bizonytalanság, programhasználati hibák, hibás ügyletbe lépés, adatok összekeverése mind-mind jellemzik ezt az időszakot. Mindemellett persze óvatosság, látszik a számokon, hogy nagy pofonba nem szaladtam bele, még ha ezer és ezer hülyeséget is csináltam.

április - Earnings pofon

Az Earningsről pár szót. Ez az időszak a gyorsjelentési szezon kezdetét jelzi, ami jó lehetőséget jelent az iránymentes stratégiák használatára. Ilyenkor jóval több ügyletet lehet bekötni, mert míg a normál ügyletek futamideje 5-20 nap, itt 1-4 nap. Jóval gyorsabb ügyletek, így hamarabb szabadul a tőke, amivel ismét ügyletbe lehet lépni. Egyedül ezen időszakokban fordul elő, hogy nem elég napi fél óra a kereskedésre, mert itt elemezni szükséges, amihez az adatgyűjtés elég hosszadalmas. Ez kb. egy órás plusz napi munkát jelent (negyedévente ismétlődik és két-három hétig tart ez  az időszak). Viszont, ha csapatban tudunk dolgozni, akkor elég ha egyvalaki megcsinálja ezt a munkát és körbeküldi mindenkinek.

10 ügyletből 8 nyereséges ebben a hónapban, kettő vesztő, de azok nagyon, így jön ki a 10% feletti veszteség. Az oka abban rejlik, hogy az a stratégia, amit az elején használtam (iron condor) 4 opcióból álló összetett stratégia, ami miatt, ha változtatni kell az alapügyleten és az kevéssé likvid termék, akkor az az első pontban említett okok miatt (széles bid/ask spread) elég költségessé válik.

Továbbá egy nagyon fontos dolgot nem vettem komolyan. Kétesélyes ügyletet tartottam meg lejáratig és persze a rosszabbik oldal jött be. Ez felesleges és felelőtlen kockázatvállalás. Míg ha napközben lezárom az ügyletet kis összegű mínusszal tudtam volna kijönni belőle, így 500 USD feletti veszteséget okozott.

május - Futures kirándulás vége és a tapasztalatok rendszerezése

Mikor tapasztaltam, hogy már három hónapja nem akar beindulni a kereskedés, ti. nincsenek pozitív eredmények, kutattam a neten pár olyan kereskedési stílus után, ami kevés aktív közreműködéssel és persze pozitív eredménnyel kecsegtetett. Seasonal futures tradingeket (árupiacokon kukorica, rizs, hús, fémek stb. olyan határidős különbözeti ügyletek, amik az egyes termékek szezonális árkülönbözetéből terveznek hasznot húzni; pl. abból, hogy a fűtőolaj télen drágább, mint nyáron vagy a kukorica ára aratás előtt, mikor még nem tudjuk a terméshozamot, akkor a bizonytalanság miatt drágább mint utána, mert ugye míg lábon van bármi csapás érheti és még ezer ilyen okosság van erről a neten.) vettem bele a portfóliómba az opciók mellett arra gondolva, hogy a több lábon állás biztonságos és persze a két lehetőségből az egyik csak beindul már.

Nem volt jó húzás, mert ezek az ügyletek nagyon komoly pótlólagos tőkét igényelnek akkor, ha az árelmozdulás a nem kívánt irányba történik. És ennek a finanszírozására nem volt elég fedezetem, így jópár opciós ügyletből is idő előtt ki kellett lépnem, míg a legvégén már ezekből a futures ügyletekből is jókora veszteségekkel.

Ekkor leálltam a kereskedéssel és június közepéig csak olvastam és elemeztem. Felhagytam a futuressel, módosítottam az opciós stratégián, ekkor jött képbe például a volatilitás elsődlegessége a belépéseknél, valamint az iron condor 4 lábú stratégia helyett strangle 2 lábú ügyleteket kötök, illetve belépés előtt elemzem a termék lividitását, ezek a főbb változtatásaim.

június - július - Végre !

Na végre, itt van. A változtatások végre meghozták az eredményt. A júniusi hozam 2 hétnek a teljesítménye és látszik is az ügyletszámokból, hogy 6 elindított ügyletből 3-t zártam le még abban a hónapban, tehát a hosszabb futamidő miatt a többi ügyletből júliusban léptem ki. Júliusra pedig az első olyan eredményem, ami már beleillik az általam elvárt kategóriába. Erről nem is illik többet beszélni, folytatni kell tovább...

Csak egyet még. Mindenki követi annyira a világot, hogy tudja, hogy júliusban történt egy görög-dráma és egy kínai. Mind a kettőben érintve volt a portfólióm. A görög ETF-ekből (GREK; NBG) kiléptem a nészavazás előtt az egyikkel nyereséggel céláron, a másikkal pozitív nulla körüli eredménnyel. A kínai ETF-ből (FXI) nem léptem ki, át kellett alakítanom a pozíciót, most is benne vagyok, itt még küzdök a pozitív kimenetelért. Ezt két szempontból tartom fontosnak. Egy hogy az opcióval lehet ilyen átalakításokat csinálni, nem csak eladom, vagy megveszem mint a részvényt, illetve a másik része a hozamokat illeti, hogy ilyen viharok mellett is sikerült olyan hozamot elérni, ami az elvárásoknak megfelel.

Ádám

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://brioska.blog.hu/api/trackback/id/tr3112314817

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása