Egy napos (egy nap egy gyertya) grafikon augusztus 21. péntekről.
Az esti órákban nagyon beszakadt Amerika és ott is zárt. A részvény és árupiacokon jellemző, hogy a felfelé mozgásokkal ellentétben a zuhanások hirtelen jönnek és ezért nagy volatilitással járnak. Ilyenkor érdemes opciót eladni és ezt a fenti index ETF-fel (QQQ - a Nasdaq index ETF-je, nagyon likvid és az USA első három legfontosabb indexe között van) aránylag biztonságosan lehet megjátszani ezt a helyzetet.
És hogy miért érdemes eladni ilyenkor opciót? A piros vonal mutatja azt a sávot, amin belül nyereséges pozíciót alakítottam ki péntek este. Az ETF 89,78 és 111,22-es értéke közötti sávot. A pénteki záróárfolyam 102,4 volt, ideális helyzet, a sáv felül 8,6 % mozgást enged, alul 12,4%-ot!
2014.08.24 hétfő, piacnyitás, ekkor már Kína és Európa nagy bukót mutatott kb. 5-6 % mínuszban járt napon belül a német DAX index is és itteni idő szerint fél négykor kinyit USA. Egyperces grafikon a QQQ-n.
Az első percben 84,74-ig süllyedt az árfolyam, 17,25%-os mínusz, szinte felfoghatatlan. Az első órában szinte lehetetlen volt új ügyletet rögzíteni is, mert a két oldal közötti spread, amely ilyen likvid terméknél normál esetben 1-2 cent, az 1-1,5 dollárra nőtt. Az ilyen, az aktuális árfolyamtól távoli opciók, amiknek nincsen belső értékük nagyon olcsók, ebben az esetben 1-2 dollár közötti értékek, ez nem bír el még ugyanennyi jutalékot is, az egyik oldalt lenullázza teljesen, vételi árfolyam 1,5 USD eladási árfolyam 0,01; ez volt a helyzet az első órában.
Még nem láttam ilyet testközelből. Megijedtem, de tudtam, hogy ilyenkor nincs tennivaló, nem lehet mit csinálni, a spreadek is erre tereltek. Aztán aránylag gyorsan, fél órára rá normalizálódott a helyzet. Ez a mostani péntek esti (2015.08.28) zárókép napos grafikonon.
Van ilyen, látni kell, érezni, benne lenni, már nem vagyok szűz.
Ádám
2015.08.30