Sokáig kerestem a címet az aktuális témához. A légpuskával oroszlánra volt még versenyben, de a madár gyorsabb mozgása döntött, ez jobban hasonlít ahhoz a piaci szituációhoz, amiről most írok. Így elöljáróban mindenesetre meglepődtem, hogy van olyan, akiben a cím komolyan megfogalmazódik.
Továbblépve a piacokra, az a helyzet, hogy a volatilitás már csökkenő félben van, kezdenek megnyugodni a kedélyek, de az átlagos szintnek még mindig a duplájánál mozog, tehát a félelmek ott vannak még mindig a fejekben, mégha a közvetlen pánik már el is múlt.
Döntési pontok - menedzsment
A kereskedési technikám természetéből adódik, hogy közeledve a havi opciós lejáratokhoz (minden hónap harmadik péntekje, most szeptember 18.) egyre izgalmasabb lesz a történet, hogy hogyan tovább. A futamidő utolsó tíz napjában - ha addig nem érte el a célárat a pozíció - dönteni kell, hogy vagy lezárom a pozíciót kis nyereséggel, kis veszteséggel, vagy ez utóbbi a nagy jelzővel, illetve továbbgörgetem a következő hónapra a pozíciót, ezzel időt vásárolva arra, hogy a részvény/index a kívánt sávba kerüljön.
Ez az első fontos döntési pont a kereskedések során, addig a menedzsment lényegében csak arról kell, hogy szóljon, hogy a megfelelő célárnál elérésénél valóban kilépjek az ügyletből. Itt a mohóság az ami ennek ellenében hat, ami így könyvben, blogon olvasva egyszerűen legyőzhető, de az élet azért próbára tesz mindig és mindig. Itt is egyedül a gyakorlás segít és az, hogy lásson az ember elolvadni már megkeresettnek hitt pénzeket. De most lépjünk tovább az utolsó tíz napra.
Egy konkrét példán bemutatok, egy aktuális, nem szokványos döntési helyzetet. Először vagyok konkrétan én is pont ilyenben.
Az ideális ügylet úgy néz ki, hogy magas volatilitás mellett eladok opciókat, majd az alaptermékárak alig változnak, a volatilitás lecsökken, az opció ára szintén lecsökken, így olcsón visszavásárolom és ezzel elteszem a nyereséget.
Straddle ügylet
Ehelyett a mostani ügylet (ticker: NEM) úgy néz ki, hogy az aug. 21-én induló pánik előtt három nappal aug. 18-án adtam el opciókat. A részvény volatilitása relatív magas volt, de az egész piacon akkor még nyugi volt. Ráadásul kipróbáltam egy számomra új fajta ügylettípust, ezzel is a diverzifikáció miatt a kockázatot mérsékelve. És persze újat tanulni csak úgy lehet, ha kipróbálom jelszóval.
Straddle opciós ügyletet csináltam, ami az eddig leggyakrabban használt Strangle ügyletnek egy olyan verziója, hogy az opciókat nem a részvény/index árfolyamsávjának szélein adom el, hanem direkt pont a közepén. Miért jó ez? A legdrágább opciók mindig az éppen aktuális árfolyam szintjén vannak (ATM opció- At the money), itt van a legnagyobb hatása a volatilitásnak, hiszen itt még abban a pillanatban nem dőlt el egyik irányban sem, hogy értékes lesz e az opció (In the Money-ITM) vagy értéktelen (OTM - Out of the money). Ha ilyen opciókat adok el, akkor a Strangle opcióhoz képest szűkebb sáv marad a nyereséges terültre, ellenben gyorsabb megtérülés várható, hamarabb eléri a célárát az ügylet, annál is inkább, mert itt feleakkora célárral számolok, mint a másik technikánál.
Pánik, augusztus 21.
nem csinálok semmit, mert hosszú idő van még a lejáratig (09.18), ilyenkor nincs munka az ügylettel, akármerre is jár az árfolyam. Nagyon extrém esetben azért hozzá lehet nyúlni, de itt ilyenre nem került sor.
Az utolsó tíz napba
belépve az látszódott, hogy az árfolyam masszívan az alsó nyereségküszöb alatt tanyázik és nem nagyon mozog semerre sem. (A belépést sárgás négyzettel jelöltem a gyertyák felett, négyórás grafikon, egy nap teljesítménye két gyertya)
A volatilitás ráadásul nőtt azóta, mióta beléptem, így az opcióárak is relatív magas szinten maradtak és nem mellesleg az árfolyam is kint van a sávból.
Van egy nyugodt körülmények között, a piaci turbulenciától mentes időszakban összeeszkábált eszközöm arra, hogy helytálljak vele a viharos időkben. Ha a vihar alatt sikerült volna eladni az opciót, akkor jóval szélesebb sáv maradt volna arra, hogy nyereséges legyen az ügylet. Viszont ezzel kell most már főznöm.
Szeptember 11-én
meglátva a felfelé mozgást a részvényben (utolsó két gyertya a képen) nem volt kérdés számomra, hogy itt az alkalom kilépni nullában az ügyletből. A részvényre negatív jelzéseket adtak ki az elemzők, így meglepő is volt számomra a felfelé mozgása, ráadásul úgy, hogy a piac inkább lefelé kereste az irányokat aznap és aztán stagnálásba futott a nap végére. Péntekenként gyakran előfordul korrekció a piacon, a meglévő trenddel szemben mozgás, ennek oka a heti opciós lejárat, mikor a heti opciók futnak ki, ilyenkor nagyobb volatilitás, nyereségek és veszteségek eltétele miatt váratlan mozgások lehetnek.
Konklúzió
Szerencsének is hívható a történet, de ehhez azért tudni kell, hogy mikor kell nézni a kereskedést és ami talán ennél is fontosabb, tudni kell, hogy milyen fegyverünk van, milyen adottságunk van a piaci helyzet kezelésére. Itt nem volt jó eszközöm, kifejezetten gyenge fegyverem volt, ebből a helyzetből ez volt a maximum, ezért örülök ennek és annak, hogy félelem helyett tudatosság van mögötte, ez a fejlődésem szempontjából kulcsmomentum.
Ádám
2015.09.13