Sokféle kockázattal van dolga egy tradernek, ebből a legtöbbet igyekszik kezelni valahogy, vagy legalább kordában tartani. A legfontosabb mindenesetre felismerni a kockázatokat és akkor már el lehet rajta gondolkodni, hogy hogyan lehet azt kezelni, illetve, hogy megfizetik e azt a kockázatot, érdemes e vállalni, vagy inkább keresni olyan helyet, ahol más szelek fújnak.
A téma örök, az ember és a hazugság, de van honnan örökölni.
Az állatok is hazudnak időnként, ha veszélybe kerülnek, ha kérkednek vagy igyekeznek jó benyomást kelteni, ha meg akarják téveszteni a zsákmányukat, ha szeretnének ijesztőnek tűnni, vagy egyszerűen csak udvarolnak. Mint mindenki.
Amos Oz eredeti nevén Amos Klausner, izraeli író, újságíró és egyetemi professzor
A hét a Volkswagen-botránytól volt hangos. Közvetlen hatása nincsen a kereskedésemre, legalábbis eddig az USA-ban nem okozott olyan fejvesztve menekülést a részvényekből mint a kínai gyengélkedés. A hét végére a német piac is megnyugodni látszott, de ezzel együtt nincs kizárva, hogy egy autóipari dominó elején járunk.
Eredményhatása nem volt eddig a kereskedésemre, de engem belülről kicsit megváltoztatott az eset és ennek hatására én is változtatok a hozzáállásomon. Nem lehet a hazugságot meg nem történtnek tekinteni, le kell vonni belőle a konzekvenciákat.
Ilyen és ehhez hasonló hazugságokkal tele lehet az üzleti élet. A legtöbb iparágban nagy verseny van, nyilván a szabályzókkal minden szereplő tisztában van, fejlesztenek, jobbak akarnak lenni, olcsóbbak hatékonyabbak, ez a kapitalizmus logikája és ez teljesen rendben is van így. Ez a technikai fejlődés, egyre kényelmesebb, gyorsabb, elérhetőbb eszközöket ad a kezünkbe, ezt akarjuk.
A szabályok betartásával a legtöbb cég a határon mozog, mint egy akármilyen versenyben, nem nagyon lehet elkényelmesedni annak, aki vezető szerepet akar játszani. És a másik oldalon vannak az eszmék mint például a fair play a sportban. Az élsportban ritkán van a kettő között kapcsolat. Emberek vannak mindkét területen, akik meg akarják mutatni, hogy milyen ügyesek, rátermettek, erősek, ők a legjobbak. Törvényszerű, hogy sérül a szabály, az elején kisebb jelentőségű dolgokkal, aztán látva azt, hogy nincsen káros következmény, lehet egyre jobban menni bele. Közben meg jogászok garmadája dolgozik a lobbivonalon, hogy a szabályozást puhítsák, így idővel lehet olyan környezetet teremteni, hogy ami most súlyos dolog az holnap már belefér.
De mi a fontos ebből egy tradernek?
A kiderülés kockázata. Nem lehet tudni előre kinél mi a vaj a füle mögött és mikor lép rá valaki olyannak a lábára, aki ártani tud. Mert vaj az mindig van, mindenkinél. Egy nagyon régi kabaréjelenet jut eszembe erről, de hogy haladjunk a korral egy ebből készített Busa-parafrázist szúrok be ide:
Ha egy kis cégben dolgozom, ahol ismerem az összes emberem, ott el tudom képzelni, hogy csak tisztességes, megbízható ember dolgozik, de egy nagy tőzsdei cégben ezt képtelenségnek tartom, így a nagy számok törvénye alapján tele van olyan emberekkel, akikben benne van a lehetőség egy cég beborítására. Nem kell hozzá rossz szándékot feltételezni, egyszerűen a hiúság, a karrier is támaszthat olyan látszólagos feltételeket, amikért sok mindent bevállalnak emberek.
A döntésem emiatt az, hogy egyedi cégekre vonatkozó opciókkal nem kereskedem. Indexekkel és árupiaci termékek opcióival folytatom tovább. Az indexek ugyan egyedi részvényekből állnak, de egyszerre csak egy cég borul ilyen történetben, nem egy egész iparág, egy ország, vagy egy kontinens. Az egyedi részvény kockázata így jóval kisebbé válik. Az árupiacion pedig nincsenek olyan emberek, akik miatt aggódni kelljen, a kakaóbabot meg még füllentésen sem kapták...
Ádám
2015.09.27